Řeka Morava je pro naše město životodárný živel, který sice v minulosti častěji, nyní už spíše výjimečně dokázal také pozlobit a ukázat svoji moc na lidmi. Před regulací se pravidelně a to i několikrát v roce rozlévala do okolních luk. V příhodné době přinesla vláhu a pohnojení podrostů, v nepříznivé naopak zničila vzrostlý luční porost.
Pamětní kniha města 1931 – 55, str.75
„Katastrofální suchá léta 1928 – 35 zničila takřka naše louky. Senoseč bývala v těchto letech slabá a otava se vůbec nesekla. Louky, kdysi krásně se zelenajícím jara do pozdního podzimu proměnily se v suchopár. Řeka Morava se v tato léta nevylévala a proto lidé houfem proměňovali louky na pole, která i v suchých letech dávala značnou úrodu.Pohroma sucha a nedostatek moravní závlahy zniči naše louky a ukázal, že se zavedením umělých závlah nelze otálet, mají-li se zachránit naše krásné luční plochy a tím i živočišná výroba na dosavadní výši.“
Dobu, ze které pochází záběry "velké vody" na šesti snímcích nahoře už se asi zjistit nepodaří. Zřejmě jde o 2.polovinu 30.let minulého století. Popisovat lokaci snímků není nutné, jsou k poznání na první pohled. Kvalita snímků není příliš dobrá, ale pro názornost postačí.
Po těchto suchých letech došlo počátkem roku 1935 k povodni. 18.února se náhle oteplilo, roztál sníh a při zamrzlé hladině se začala voda vzdouvat. Na horním toku řeky (až po Uh.Ostroh) byly ledy odstřelovány vojenskými oddíly z Kroměříže.
Ve Veselí nad Moravou a po toku níže zůstaly ledy neuvolněny, což mělo za následek nakupení ker v celkové délce asi 5 km a voda vystoupala až do výše přelivové hrany nově zregulovaného koryta řeky. Ve Veselí nad Moravou sice velké škody nenapáchala, ale nad vnorovským jezem protrhala hráze a vtekla do prostor velkostatku hraběte Chorinského v části „Vilím“. V důsledku toho v této oblasti uhynulo rovněž velké množství zvěře, která neměla kam utéct.
Povodně a případy velké vody nejsou příliš dobře zdokumentovány a i pamětní kniha, která byla pro naše město vedena od roku 1931 se o nich zmiňuje pouze sporadicky.
Další časově i fotograficky zdokumentovaná je povodeň z12.března 1937, kdy byla tehdy ještě samostatná obec Milokošť zaplavena vodou z protržené moravní hráze. Podle obrázku (nahoře, první zleva) se zdá, že to bylo v podobném místě, jako v roce 1997. Hráz se tehdy protrhla v místě, které bylo regulováno teprve nedávno (1931 - 1936).
V článku byly využity tyto podklady :
Hurt, Němeček - Veselí nad Moravou, Dějiny města, vyd.1973
Kolektiv autorů - Veselsko, vyd.Brno 1999
Fotografie - archiv ing.Josef Gaďourek, archiv Vl.Groš, archiv autora
Veselí nad Moravou, 16.dubna 2024
Autor článku : Vilém Reichsfeld