Vláda opravdových diletantů

Již několikrát jsem vyjádřil svůj silně kritický postoj k činnosti Fialovy vlády. Její vládní kroky, které předvádí v poslední době, však představují opravdový vrchol diletantismu, který je stěží pochopitelný.  V tomto článku si všimnu jen dvou nejkřiklavějších nesmyslů, kterými tato vláda jednoznačně škodí naší společnosti.

Na prvním místě je nutné uvést tzv. digitalizaci stavebního řízení. Tento nový systém stavebního řízení je takový paskvil, že úkony, které podle starého systému trvaly hodiny, vyžadují pro jejich vyřízení novým způsobem podstatně delší čas zabírající až dny. Navíc návaznost mnohých kroků v novém systému stavebného řízení je často nejasná a nelogická dokonce i pro odborníky a úředníky, kteří se realizací tohoto řízení zabývají. Situace je tak špatná, že někteří úředníci uvažují o odchodu ze svých staveních úřadů, pokud nenastane velmi rychle změna k lepšímu v současném stavu stavebního řízení.

Provedená digitalizace stavebního řízení nenechává v klidu mnoho komunálních politiků, kterým velmi komplikuje jejich působení na obcích (např. kolaudaci budov) a kteří se již teď obracejí na členy Parlamentu ČR s žádostí o pomoc v podobě novelizace výše zmíněného paskvilu. Pan ministr Ivan Bartoš, který má tuto digitalizaci na starosti, se hájí tím, že některé chyby v ní již byly odstraněny a většina podaných elektronických žádostí byla zpracována a dokonce některé z nich již byly uzavřeny. Lidé z praxe, tj. úředníci, architekti a komunální politici, však jeho tvrzení nesdílejí a oprávněně se obávají, že v důsledku provedené digitalizace může dojít ke krizi celého našeho stavebnictví.

Proto se domnívám, že ministr Bartoš by měl v co nejkratší době ze své funkce odejít. V souvislosti s digitalizací stavebního řízení je vhodné si všimnout strany Pirátů. Členové této strany v minulosti prohlašovali, že oni jsou ti noví politici, kterým nejde o politické pozice. Dále tvrdili, že chtějí dělat moderní politiku včetně digitalizace ve prospěch všech občanů.  Digitalizace stavebního řízení jasně ukázala, že jsou stejnými diletanty jako ostatní ministři Fialovy vlády. Bartošova trapná obrana proti požadavkům na jeho odstoupení navíc ukázala, že se jednoznačně zařadil mezi politiky, kterým hlavně záleží na jejich politických postech.

Druhým projevem diletantismu Fialovy vlády je skutečnost, že jsme na posledním místě v možnosti dosáhnout vlastního bydlení pro občany a to ze států, mezi nimiž se takové srovnání provádí. V loňském roce jsme byli na místě předposledním. Toto neslavné umístění poškozuje především mladou generaci naší republiky.

Je to dáno tím, že v ČR se staví málo bytů vzhledem k jejich potřebě a jejich ceny nebo nájmy v nich jsou velmi vysoké ve srovnání se zahraničím. Čím je to způsobeno? V první řadě tím, že vláda dostatečně nevytváří vhodné podmínky umožňující stavbu bytů s cenami případně nájmy dosažitelnými pro širší veřejnost (např. sociálních bytů). Ceny hypoték či jiných půjček na domy a byty jsou u nás značně drahé ve srovnání se zahraničím. Dalším důvodem je to, že s nově postavenými byty často dochází ke spekulativnímu jednání.

Např. v Praze je mnoho bytů, jejichž majitelé spekulují s jejich cenami nebo nájmy a raději je nechají neobsazené, než by tyto ceny a nájmy snížili. V některých zemích EU takové spekulace nejsou možné. Lze se pak divit, proč mnoho mladých vysoce vzdělaných lidí odchází po absolvování vysokoškolského studia do zahraničí, když nejsou schopni uspokojit svoje zásadní potřeby u nás? V důsledku toho pak dochází k velkým společenským škodám, jejichž podstatu si ministři současné Fialovy vlády nejsou zřejmě schopni uvědomit.


Veselí nad Moravou, 21.srpna 2024

Autor článku Ivan Ohlídal je profesorem na Masarykově univerzitě a je členem Sociální demokracie