Řeka Morava v první polovině 20.století 5

Mosty přes elektrárenské (dříve mlýnské) náhony​​​​​​​​​​​​​

Zámek a jeho okolí - letecký snímek - konec 30. l. m. s.

Zámek a jeho okolí - letecký snímek z 22.srpna 1953

Nic nedokumentuje obrovské změny území, které se uskutečnily v okolí veselského zámku lépe, nežli srovnání dvou leteckých snímků pořízených v rozmezí necelých dvaceti let (snímky nahoře). V souvislosti s regulací a úpravami toku řeky Moravy a rozhodnutím, vybudovat okresní komunikaci ve směru do Moravského Písku se zcela změnilo dosavadní topografické uspořádání vodstva i terénu.  

Původní dřevěný most založený na dřevěných pilotech spojoval město s hatěckou cestou a lukama. 

Most byl často vyobrazován na pohlednicích, vždy spolu se zámkem - první dekáda 20.století.

Původní dřevěné mosty přes první náhon a druhý náhon spojující doposud město s Benátkami byly koncem 30.let  m.s. nahrazeny dvěma mosty betonovými, opět každý pro jeden elektrárenský náhon. V souvislosti s jeho stavbou byla zasypána Struha, provedena asanace budov a odtěžení ploch ostrůvku mezi 1.a 2. náhonem směrem k jezu a zbořen mýtný domek na Benátkách.  

Velká voda z 3. září 1938. V pravé části vidíme část rozestavěného nového betonového mostu.

Nový, téměř hotový železobetonový most s mostovkou zhruba o 1 m výše než původní dřevěný - v popředí.

Těsně před obsazením Československa byly dokončeny nové železobetonové mosty přes oba elektrárenské náhony. Most přes Struhu a Baťův kanál ve Veselí, stejně jako celý Baťův kanál byly v té době již hotovy a 2.prosince 1938 bylo toto dílo vzato do provozu. Okresní silnice z Veselí nad Moravou do Moravského Písku nebyla v té době ještě kompletně hotova, začala se stavět až ve druhé polovině roku 1938. Dokončena byla až během Protektorátu Čechy a Morava.

Veškeré mosty ve Veselí nad Moravou byly v den osvobození 24.4.1945, před ústupem německé armády odstřeleny. Těžce na to doplatily také okolní domy a budovy, které byly zasaženy jak tlakovou vlnou, tak troskami odstřelených objektů. Na třech snímcích nahoře jsou vidět škody po zničení pouze pět let starých mostů přes elektrárenské náhony.

Dva snímky rozestavěného mostu přes elektrárenský náhon u zámku. Zda jde o stavbu prvních železobetonových mostů, které po zásadních územních úpravách nahradily původní dřevěný most a byly na konci války odstřeleny, nebo až těch, které byly vybudovány po nich, nelze ze snímků spolehlivě dovodit.

V roce 1946 zadala silniční správa firmám ing. Souček z Prostějova a ing. Skorkovský z Brna zakázku k odklizení zničených mostů a jejich znovuobnovení. Práce byly ihned zahájeny. Zakázky byly zřejmě rozděleny na most přes hlavní tok řeky ve středu města pro jednu z firem a oba mosty přes elektrárenské náhony pro firmu druhou.


Železniční mosty přes Moravu v Náklí a most přes Baťův kanál 

Zničené železniční mosty přes Moravu, tzv.Nákličáky. Každá kolej měla a má doposud svoji vlastní mostní konstrukci. Na prostředním a pravém snímku je již vidět dřevěný provizorní most nutný pro pohyb pracovníků přes řeku a montážní práce při poválečných opravách.

Zajištění co nejrychlejšího zprovoznění železniční tratě Trenčanská Teplá - Brno bylo po válce jedním z nejdůležitějších úkolů.

Železniční mosty zničené na konci války německými vojsky opravovali bezprostředně po skončení války za velení důstojníků Rudé armády rumunští vojáci. Přitom jim pomáhali zajatí maďarští vojáci, ale i dělníci z Veselí a okolních obcí.

Zničen byl rovněž železniční betonový most přes Baťův kanál. Po válce byl rovněž opraven. Snímky mostu v původním ani poškozeném stavu se zřejmě nedochovaly.

Příspěvky veselské obce na veškeré regulační práce na jejím území byly značné a dlouhodobě zatížily její rozpočet nejen finančními prostředky které měla k dispozici, ale i půjčkami.

K 31.12.1938 vypadala finanční bilance následovně :

Za regulaci tratě Veselí nad Moravou – Uh.Ostroh obec zaplatila  283 151Kč a obec dlužila 411 849Kč

Za úpravu městské trati                                              bylo zaplaceno 510 000Kč a obec dlužila 136 692Kč

Za nový železobetonový most (most Svobody) bylo zaplaceno     429 000Kč

Celkem stály regulační práce                                                             1 222 151Kč a splátky byly  548 541Kč


​​​​​​​Pokračování : ​​​​​​​Řeka Morava v první polovině 20.století 6


Veselí nad Moravou, 16.dubna 2024

​​​​​​​Autor článku : Vilém Reichsfeld