Očima zastupitele – květen 2024

Už jste dostali složenku nebo daňový výměr v datovce?

Pokud ještě ne, brzy vás čeká pořádné překvapení. Letos si totiž na dani z nemovitostí fest připlatíte.

Daň z nemovitých věcí je přímou daní, která jde celá do pokladen měst a obcí. V pořádku, z něčeho se přece musí financovat jejich rozvoj, infrastruktura a zkrášlování.

Ve Veselí si toho v posledních letech užíváme dosyta, investiční vichřice tady vane už 22 let. Někomu se to líbí bezvýhradně, jiní mají menší, či větší připomínky k tomu, co, jak a kde se staví. O to ale teď nejde.

O vládním konsolidačním balíčku snad slyšel každý, kdo se alespoň okrajově zajímá o dění v naší zemi. Pro majitele nemovitostí, tedy domů, bytů, garáží pozemků a jiných je zřejmě nejdůležitější zpráva, že daně pro všechny nemovité věci se jeho zásluhou v průměru zvýší o 80 procent. 

Peníze takto vydřené z majitelů nemovitostí budou opět příjmem obcí a měst.

Stát jim ovšem o tyto, z daní získané příjmy ubere zhruba stejné finanční prostředky z toho, čemu se říká rozpočtové určení daní (RUD) a tak si zvýší svůj příjem. Tyto prostředky jsou státní pokladnou, zejména podle počtu občanů přidělovány každoročně obcím a městům pro jejich rozvoj, řeknu-li to všeobecně.

Z logiky věci tedy vyplývá, že bychom na daních z nemovitostí měli letos zaplatit právě o těch 80% více, což by nebylo až tak tragické a naše peněženky tolik zatěžující

Každý, kdo už má, či brzy dostane složenku od finančního úřadu, však s překvapením zjistí, že letos zaplatí zhruba 3,6krát více, než loni.

Na vině jsou místní koeficienty, které si stanovují města a obce usnesením zastupitelstva. Do konce loňského roku platil v našem městě jednotný koeficient 1,5, který byl použit také pro platbu daně z nemovitosti za rok 2023.

Tento základ tedy vláda pro letošní rok zvýšila o 80% a loňské zářijové zastupitelstvo pak ještě koeficientem 2, taktéž s platností pro letošní rok. Zde je ta vyhláška :

Takže vaši původní (loňskou) daň z nemovitostí si povyšte o těch 80%. Dostanete její 1,8 násobek a ten vynásobte místním koeficientem 2 a už máte ten 3,6 násobek, který zaplatíte letos.

Městu se po zásahu vlády do výše daně z nemovitostí naskytla ideální příležitost „vlomit“ se do stávajícího nastavení místního koeficientu (1,5), zvýšit jej (na 2) a významně si polepšit v základním rozpočtovém příjmu. A že to má zapotřebí, „o tom nebudiž žádných pochybností“, jak by to s noblesou jemu vlastní formuloval zvěčnělý kníže Karel Schwarzenberg.

Nad poslední „výstavní“ investici města Rezidenci Nová tržnice totiž díky radničním developerským „géniům“ visí obrovský finanční deficit, ztráta ve výši 50 milionů krytá úvěrem, který je třeba splácet. Pronájmem neprodatelných bytů se prý tato nevydařená investice vrátí  za pouhých 25 let. S novými příspěvky veselských občanů do radniční kasy už to teď nebude žádný problém splatit. Jak prosté, doktore Watsone!

Tak teď už víte, proč si na dani z věcí nemovitých od letoška řádně připlatíte.

​​​​​​​

Karta občana –  MOJE VESELÍ. Občané akceptovaní a ti vyřazení!

Pokusil jsem se na webu města získat Kartu občana.

Daleko jsem se nedostal. Nejsem totiž „takzvaně bez dlužný“, jak to doslovně stojí v propozicích na zmíněném webu. Mám dluh, protože jsem ještě neuhradil poplatek za svoz komunálního odpadu, který však má splatnost až koncem června.

K čemu je městem určeno datum splatnosti, když jsem u něj stejně považován za dlužníka? Nejde o těch pár stovek, které bych samozřejmě mohl uhradit a pokračovat poté, co ta platba projde systémem dále ve své žádosti, ale o způsob, jakým je to vymáháno a jeho promyšlenost.

Zatím tedy se smíšenými pocity o kvalitě a smyslu zdejší „Smart City“ jejímž je Karta občana produktem počkám, nebo na ni možná i zapomenu.

Už se ke mně dostaly stížnosti „méněcenných“ občanů, kteří mají handicap v tom, že nejsou vlastníky „Smartphonu“. Ti jsou totiž kvůli své technické „zaostalosti“ z digitálního systému předem vyobcováni, jsou to tedy zřejmě pouze občané poloviční.

Existuje pro ně sice možnost se Karty občana domoci v podobě vydané papírové karty, ale ta nefunguje při parkování, které je z pohledu občanů hlavní výhodou jejího pořízení. O pravidlech a výhodách Karty občana více zde :

Chytrý telefon ne každému z nějakých důvodů vyhovuje. Znám i manažera, který jej prostě nechce a telefonuje z titěrného tlačitkového telefonu.

Pak je tady ještě další druh „podobčanů“, kteří nemají telefon a počítač vůbec. Ani ten stolní a nemají tedy ani mailovou adresu.

Jeden majitel tlačítkového telefonu, který tedy na plnohodnotnou Kartu občana  nedosáhne, byl při projednávání případné možnosti, jak získat kartu i bez chytrého telefonu na radnici svědkem jednání její úřednice se stařenkou, která si (jak byla doposud zvyklá) přišla nafasovat pytlíky na psí exkrementy bez Karty občana. Úřednice byla samozřejmě velmi slušná, ale majitelce psa musela vysvětlit, že bez Karty občana už fasování pytlíků napříště možné nebude. ​​​​​​​

Stařenka odešla s nepořízenou a pytlíky pro svého mazlíčka si jistě opatří jinak. O „Smart City“ asi žádné povědomí nemá, zcela jistě je to ale žena spravedlivá, která si udělá úsudek o chodu dnešního světa, ve kterém už zřejmě není místo pro prosté lidi bez chytrého telefonu.

Dohání nás technický „pokrok“, který diskriminuje občany, kteří mu nestačí, nebo třeba nechtějí podlehnout.


Veselí nad Moravou, 30.dubna 2024

Autor článku : Vilém Reichsfeld