K+M+B      Christus mansionem benedicat 

Kolik vlastně bylo králů (mudrců), kteří se přišli poklonit Ježíškovi do Betléma?

Od dob třicetileté války (1618 – 1648) se 6. ledna píší nad vchody domů počáteční iniciály jmen tří králů, kteří přišli do Judského města Betléma poklonit se zázračnému dítěti Ježíši. Podle ustáleného zvykosloví se jmenovali Caspar (Kašpar), Melichar a Baltazar. Evangelia podrobnosti o betlémských návštěvnících neobsahují. Pouze Matoušovo evangelium obsahuje zmínku o příchodu mudrců, sledujících hvězdu na východě, která je přivedla k dítěti.

„Když vešli do domu a uviděli dítě s Marií, jeho matkou, padli na zem, klaněli se mu a obětovali přinesené dary – zlato, kadidlo a myrhu (Mt 2, 1 – 11)“

Královský nach jim přisoudil až křesťanský spisovatel a myslitel Tertullián (160 -  230). Jména Kašpar, Melichar a Baltazar se vyskytují v pramenech od 9. století a středověká Evropa je přijala jako hodnověrná až ve 12. století. Také počet kolísal od dvou do dvanácti. Číslovka tři byla nakonec vybrána s ohledem na počet darů: myrha, zlato a kadidlo.​​​​​​​

Tintoretto - Klanění tří králů (1582)

Ve velké úctě se sv. Tři králové začali těšit v západoevropských zemích, když byly v roce 1164 v chrámu v Kolíně nad Rýnem uloženy svaté relikvie, považované za jejich ostatky.                                       Přes nejasnosti kolem postav mudrců – králů – se jejich svátek těšil v lidovém prostředí velké oblibě. Kněz doprovázený ministranty, kostelníkem, učitelem a žáky žehnal obydlí svěcenou vodou a kadidlem. Na dveře či okenní rám napsal svěcenou křídou velká písmena C(K) + M + B a příslušný letopočet. Ve skutečnosti to nebyly iniciály tří legendárních sv. Tří králů, ale zkratka latinského požehnání Christis mansionem benedicat (Kristus ať požehná příbytek). Kde neměli kněze, zaskočil kantor, který za „službu“ dostával v každé chalupě výslužku. Koncem 18. století se při koledě rozdávaly jako poděkování štědrým dárcům tzv. tříkrálové lístky, poutní svaté obrázky zobrazující tři krále a Ježíška. ​​​​​​​

Počet králů řešila už Malá konference v rámci pořadu Zavírání koledníčku na Muzeu Podhradí Buchlovice v lednu 2011, ovšem bez úspěchu. Znovu tedy opakuji otázku:

Kolik vlastně bylo králů (mudrců), kteří se přišli poklonit Ježíškovi do Betléma?

Každé Vaší nápovědě budu vděčný a na dveře si, prosím, napište K + M + B 2021

Ve Zlíně 3.ledna 2021​​​​​​​

Autor článku : Miloslav Hrdý


Čtyři králové v Zarazicích  / Štyré králé v Zarazicách

Kdo chce věděti, kde mají čtyři svaté Tři krále, nechť se ubírá od Veselí po silnici ke Strážnici. Až bude přicházeti k Zarazicím, uvidí před samou obcí sloup a na něm namalované čtyři svaté Tři krále. Zarazičtí totiž smluvili se s malířem, aby jim vymaloval na onen sloup Tři krále, o barvy že se postarají sami a od práce slíbili tři měřice obilí. Malíř se dal chutě do toho, a když byl hotov, zbylo mu ještě něco barev, jež si Zarazičtí koupili. I bylo jim líto, kdyby tolik barvy mělo se zmařiti, radili se proto, co s ní. „Snadná pomoc, kmocháčkové,“ povídá jeden soused, „přidejme malíři jednu měřici obilí, ať nám z toho zbytku barev vymaluje ještě jednoho krále do zálohy.“ Malíř na to přistoupil a tak podnes mají v Zarazicích čtyři svaté Tři krále.

(Z knihy Kratochvilná historie měst a míst v zemích koruny Svatováclavské, Praha 1884)