Kouzlem nechtěného se stalo, že si Michael Kocáb vybral jako termín pro prestižní koncert nazvaný Pražský výběr Symphony - „30 let bez okupantů… a nikdy více!“ právě 18.srpen 2021.
Bude se tak slavit 30.výročí odchodu vojsk okupantů z 21. srpna 1968, kterými byly armády vojsk Varšavské smlouvy, v čele se Sovětskou armádou. Poslední z nich odešel 21. června 1991.
Příhodnější termín asi vybrat nešlo. Potkal se totiž zcela přesně tentokrát již ne s odchodem, ale ostudným debaklem a nedůstojným útěkem jiných okupačních vojsk. Vojsk Kocábem velebené aliance NATO, která doslova přes noc, hanebně poražena utekla z Afghánistánu, kde zanechala Talibánu napospas prakticky veškeré materiální vybavení za miliardy. Co horšího, v beznaději a opuštěné tam zanechali tisíce tlumočníků, řidičů a jiných profesí, kteří jim po celá léta sloužili. Zda věrně a z přesvědčení, nebo pouze za pěkný peníz, to je již věc jiná.
Neodpustím si na tomto místě poznámku, jak se s takovými lidmi nakládalo po 2. světové válce v Evropě. Ženy byly v lepším případě potupně ostříhány dohola, "zrádci" byli lynčováni, veřejné mláceni a hanobeni na ulici, v horším případě je čekala smrt na laterně na místě dopadení, nebo účelové soudy s vynesením tvrdých trestů, či rozsudku smrti. Za kolaboraci. Běh událostí určují a pravdu mají vždy a všude vítězové. Ve zmíněných souvislostech lépe řečeno jejich jistá část
Bilance působení aliance NATO v Afghánistánu je děsivá a strašlivá. Svůj život tam na oltář „zavádění“ západní demokracie položilo 3 700 vojáků aliance NATO, včetně čtrnácti českých. Zabito bylo také 3846 Afghánců, kteří spojeneckým vojskům pomáhali a přímo afghánská armáda a policie hlásí 66 tisíc obětí. Mezi zemřelými je také 444 pracovníků humanitárních organizací a 72 novinářů. O život přišlo více než 51 tisíc členů Tálibánu a dalších opozičních bojovníků a téměř 50 tisíc civilistů.
USA stál tento „výlet“ do Afghánistánu 2,2 bilionu dolarů. Za tuto sumu by fungovala naše republika při dnešních výdajích neuvěřitelných 27 let!
Celé roky západní média líčila média i politici vývoj situace v Afghanistánu optimisticky, kritici byli dehonestováni a umlčováni. Zastáncem nasazení vojáků Západu v Afghanistánu byl i prezident Zeman, který prohlašoval, že se tam bojuje proti terorismu. Nyní, v důsledku toho nevyhnutelného historického debaklu zpochybňuje význam NATO. A nedivím se mu.
Rusové, ale hlavně Čína teď vycítili příležitost a budou s Talibánem spolupracovat hospodářsky a ekonomicky. Slavný Západ to prostě dokonale podělal a přidal další obrovský balvan na hromadu zrůdností a proher, které jej v posledních letech decimují.
Kocábův koncert tak vyznívá v souvislosti s tím, jak se Západ a především USA historicky ztrapnili spíše jako tryzna za zcela zbytečně padlé vojáky, které hloupí a neschopní politici do Afghánistánu poslali.
A novinář i dnes ke všemu, co se v Afghánistánu za těch 20 let událo napíše toto :
„Kolik toho, co se za 20 let v zemi pod Hindúkušem povedlo, i s pomocí Čechů, teď v řádu týdnů vezme za své?“ Zřejmě doposud nepochopil, že se tam nepovedlo vůbec nic! Bídný konec už to jen korunoval. Nebo je tak hloupý, a myslí si, že se to zase nějak ukecá, zapomene a mediální karavana s nákladem lží potáhne dál?
Veselí nad Moravou, 19.srpna 2021
Autor článku : Vilém Reichsfeld