Bude Nová tržnice opravdu Rezidencí?

Rada města Veselí nad Moravou rozhodla na své 20.schůzi dne 20.srpna 2019 o účasti města v elektronické aukci, ve které poté dne 4.září 2019 město přímou účastí s on-line přihazováním zastupoval starosta Petr Kolář. Výsledná cena za kterou starosta tehdy tržnici vydražil, je 15 milionů korun.       

5.zasedání zastupitelstva dne 16.září 2019 pak schválilo svým usnesením nabytí zdejší chátrající tržnice od společnost INVESTPROJEKT spol. s r.o. Břeclav. Pro její nabytí hlasovalo 12 zastupitelů z 21, tedy pouze zastupitelé koalice. Opozici se nelíbila výše ceny za nabytí nemovitosti a také způsob, jakým bylo její nabytí provedeno. Mnou bylo kvůli tomu podáno i trestní oznámení, to ale bylo odloženo.                                                        Součástí celé transakce byl rovněž projekt pořízený původními majiteli tržnice, který vypracovala firma MIKULÍK projekty s.r.o., Uherské Hradiště.

Dne 15.února 2021 schválila 62.schůze rady města zhotovitele stavby objektu C, kterým je  společnost PSG Construction a.s.,Otrokovice.  Cena díla bez DPH činí 68.947.405,27 Kč, délka realizace zakázky činí 53 týdnů.

Celá zástavba tržnice je rozdělena na tři budovy : A,B a C, které budou stavěny postupně, počínaje budovou C. V jejím přízemí se nachází 5 obchodů, v dalších třech podlažích pak celkem 18 bytů, které budou draženy ve třech termínech. 3.března, v červnu a v září letošního roku.

Na rozdíl od samotného způsobu nabytí tržnice a její ceny se našla bezvýhradná shoda zastupitelstva v tom, že tato lokalita bude zastavěna bytovými domy a kladnou odezvu má rovněž jejich architektonické ztvárnění.

Kolem vyvolávacích cen prvních šesti dražených bytů se vedou diskuze na FB města i jinde. Názorů je na to mnoho a není cílem tohoto článku toto komentovat.

Vlastní prezentace nabídky bytů a obchodů je zpracována dnes hojně rozšířeným rozklikávacím způsobem a lze jí formálně těžko co vytknout. Nedostatkem je u ní pouze absence půdorysů bytů opatřených alespoň základními rozměry velkých místností. Bez toho se při důkladnější úvaze o výběru a případné koupi bytu opravdu nelze obejít. To by rozhodně doplnění zasloužilo, protože dožadovat se toho mailem je pro zájemce o byt nekomfortní.

Čemu jsem však nějak neporozuměl, je krásně znějící proklamace "Veselí nad Moravou podporuje mladé rodiny", a laciný slohový obrat "Na své si tady přijdou nejen mladé rodiny s dětmi"  které považuji za pouhý populismus a zavádějící reklamu ze strany vedení města. Bydlení v "Rezidenci Tržnice" ve stávající navržené podobě totiž rozhodně nenaplňuje podmínky pro kvalitní bydlení mladých rodin. Dovolil bych si tvrdit přes všechny jiné, dnes prosazované "alternativní" názory, že mladou rodinu tvoří tradiční společenství rodičů, tedy matky, otce a dětí(dítěte). To by, zejména v rezidenčním bydlení mělo znamenat, že taková rodina obývá minimálně třípokojový byt, aby se vůbec dalo hovořit o splnění základního standardu pro kvalitní život rodiny s dětmi v 21.století. To je, chci věřit, také úmysl vedení města motivující zájemce o byt k získání zmíněné podpory. V bloku "C" však splní takový požadavek pouze tři byty. Jeden čtyřpokojový za čtyři a půl milionu korun a dva třípokojové, které se budou prodávat později, cena u nich ještě není stanovena, ale pod tři miliony to asi nebude. Tedy jak stvořené pro mladé rodiny s dětmi. Zbývá tak 14 dvoupokojových a jeden jednopokojový byt, které z mého pohledu nevytváří solidní podmínky pro bydlení mladé rodiny s dětmi. Zejména ne v domě, který vedení radnice prezentuje jako rezidenci. Jinými slovy řečeno, mladí manželé s dítětem, nebo dětmi by museli být blázni, aby si kupovali dvoupokojový  byt za 2,5 milionu či více, který jim bude od začátku těsný. Ale možná se tací najdou.

Při dřívějším povšechném prohlížení půdorysného řešení bytů jsem si povšiml několika nedostatků a tak jsem se nyní dispozičním řešením těch šesti nabízených bytů zaobíral zevrubně.

Poznámky k bytům, které budou nabízeny v dražbě 3.března 2021 :

Byt CII-3                    60m2                       cena 2 480 000

Zásadní problém, poměr šířky a délky obytných místností je o dost větší, než 1:2, což nepůsobí právě příjemně, zejména v ložnici široké 2,75metru, kde se kolem postele tak akorát těsně protáhnete. Nedostatečně malé okno ložnice je bohužel umístěno kolmo k délce místnosti a nezajistí její dostatečné prosvětlení a stěží i přirozené vyvětrání. Ložnice má velkou část plochy těžko využitelnou a je škoda, že není možné ji využít pro denní využití, nebo jako třetí pokoj. Účelnější řešení dispozice bohužel neumožňuje pouze jediná, a k tomu ještě krátká stěna bytu přiléhající k fasádě domu, což vyplývá z nevhodného základního plánu zvoleného při rozvržení bytů.

Byt CIII-2                    61m2                            cena 2 520 000

Byt CIII-4                    61,5m2 + 13m2          cena 2 810 000

Byt CIV-3                    61m2 + 7m2                cena 2 660 000

Pro výše uvedené tři byty platí totéž, co v případě bytu CII-3.  Mají téměř stejnou velikost i vady v dispozici, tedy problém se kterým se teď už nedá prakticky nic kloudného udělat. Nepříznivě tvarované místnosti působí jako dlouhé šalandy, ve kterých kterých se člověk cítí stísněně, těžko se dají účelně zařídit nábytkem a jsou nepraktické k bydlení. ​​​​​​​K dalším nedostatkům bytů se vyjadřuji níže.

​​​​​​​​​​​​​​Byt CII-5                     56 m2 + 11m2             cena 2 530 000

Vzhledem k tomu, že dvě stěny tohoto bytu přiléhají k fasádě, jsou navíc orientovány směrem k sídlišti (ne k silnici) a navíc má byt vlastní terasu, vychází jeho dispozice velice slušně.

​​​​​​​Byt CIV-1             100,5m2 + 25,5m2     cena 4 490 000

Největší nabízený byt, navíc s výhodou tří, na fasádu navazujících stěn. Byt, ve kterém na školácky řešenou dispozici doplatila jeho centrální místnost, obývací pokoj s kuchyňským koutem. Má sice velkorysou plochu 45m2, ale bohužel také dva zcela zásadní nedostatky a nebojím se říct projekční chyby. Hloubka této místnosti od okna po protější stěnu s kuchyňskou linkou je totiž více než 10metrů. Prosvětlení je nouzově zajištěno dvěma střešními světlíky, jak to bude s větráním není známo. Větší chybou je však to, že obývací pokoj slouží jako ústřední komunikační prostor (takovým prostorám se většinou říká hala), ze kterého jsou vstupy do tří ložnic, případně dětských pokojů. O nějakém klidu na posezení s přáteli, shlédnutí filmu, či třeba na četbu se tady příliš nedá mluvit. Prostě troje dveře navíc a tedy pohyb dětí, či jiných uživatelů prostor za nimi! Tuto nevýhodu nevynahradí ani velká terasa. 

Ve škole nás kdysi učili mimo jiné, rovněž dvě docela důležité zásady. Podle nich by plocha okenních prvků měla představovat minimálně 1/6 obytné plochy místnosti a důležitou zásadou pro navrhování příjemných obytných prostor je rovněž pravidlo, které se jmenuje "zlatý řez". Když tvar místnosti nelahodí oku, je nepříjemná a nemáte ji rádi. Skutečnost, že většina bytů v "rezidenci" nemá samostatné WC, přímo odvětrané koupelny a kuchyně, už mě ani nijak zvlášť nepřekvapuje. U poloviny bytů bloku C není možnost příčného provětrání, nebo alespoň provětrání přes roh, v té samé míře nejsou byty kvůli hloubce místností řádně prosluněné. To jsou závažné hygienické nedostatky vyplývající ze špatně zvolené celkové koncepce domu a tudíž nekvalitního projektu. Možná je to pouze můj úhel pohledu, hodnocení vycházející z mé představy o kvalitním bydlení a to nejen v rezidenčním bytovém domě, ale také z vědomostí, které mně kdysi dobří učitelé vštípili do hlavy.

Byty v původní veselské panelákové zástavbě z doby před rokem 1989 (ty, které V.Havel povýšeně nazval králíkárnami) mají téměř bez výjimky velice solidně a promyšleně řešenou dispozici a na ty, které byly dobře renovovány je radost se podívat. Byly stavěny podle přísných norem, v obrovském množství a jejich projektování podléhalo oponentuře a důkladnému schvalování. V tomto ohledu s nimi nový bytový dům, který má stát na tržnici bohužel nesnese srovnání. 

Nazývat bytový dům postavený na místě bývalé tržnice s výše uvedenými nedostatky „Rezidencí“ je pouze marketingovým a módním trikem, který si vymyslel někdo, kdo evidentně nemá o základních parametrech dispozičního a funkčního řešení kvalitního bydlení ani páru.

Nyní se bohužel ukazuje, že zdůvodňování značně přemrštěné kupní ceny zaplacené za tržnici tím, že její součástí byl také projekt se stavebním povolením, není z výše uvedených důvodů opodstatněné. Projekt bytového domu u toho nebyl tím zásadním momentem a pokud vykazoval chyby, dal se vyprojektovat nový, který by se jich vyvaroval. Otázkou ovšem je, zda se tím koupeným projektem vůbec někdo zabýval, jestli se na něj uměl zodpovědně podívat a zda k tomu vůbec byla vůle. V souvislostech výše uvedených o tom velmi pochybuji. 

Znovu, již po několikáté se musím pozastavit u přístupu radnice ke stavebním záměrům a skutečnosti, že téměř bez výjimky se u každého z nich najdou zásadní problémy. Ne snad co se týká jakosti stavebního provedení, ale zato téměř pokaždé se tyto problémy týkají kvality estetického a funkčního řešení projektů a jejich následného provedení. Je smutné, že ani přítomnost několika v oboru vzdělaných lidí ve vedení města, v řadách zaměstnanců a odborných komisích stále nepřispívá k tomu, aby výsledky jejich práce byly pro město opravdu přínosem. O tom, že se na radnici nepřipouští oponentura, která by nedostatky pomohla odstranit, si cvrlikají nejen vrabci v Parku Petra Bezruče. Odpovídá tomu pak i množství vážných chyb, které se u městských stavebních investic objevují. Jdou proto bezpochybně na vrub vedení města. 

​​​​​​​

Veselí nad Moravou,  23.února 2021

Autor článku : Vilém Reichsfeld