77.výročí osvobození našeho města

Rád jsem i s manželkou přijal pozvání starosty na oslavu 77. výročí osvobození našeho města. Jaké vzpomínky už by se měl člověk zúčastnit, když ne tak vážné a důležité.

Účast na oslavě byla bídná a nepochybuji o tom, že to lidi z různých důvodů vůbec nezajímá. Jedním z těch důvodů může být i ta zpravodajská masáž týkající se Ukrajiny. Zastupitelů přišlo 13, z celkových 21.

Vlastenectví už je jen prázdný a vyčichlý pojem, nakonec ani prý v dnešní době není příliš žádoucí, historie národa a státu je upravována podle metodiky vládnoucí elity a požadavků tajných služeb. Kdo by si, možná i proto nechal kazit po nevlídném dni, nakonec ještě docela hezký nedělní podvečer na oslavě naší znovunabyté svobody v roce 1945?

Slyšel jsem na té nedělní oslavě reptání na způsob, jak radnice zvolila její prezentaci. I od členů koalice. A sám si myslím totéž.

Z oslavy dne vítězství v našem městě se totiž po pěti minutách vztažených k tomuto tématu stala přehlídka podpory nešťastné Ukrajině.

Namísto Rumunského konzula, či jiného zástupce státu, jehož vojska nás před 77 lety osvobodila, jehož přítomnost by měla logiku, byla přítomna paní konzulka zastupující Ukrajinu.

Že by se někdo z radnice dokopal k tomu, aby připomněl historické události z dubna 1945 tak, jak se opravdu odehrály, že by v sobě někdo v této bídné době našel dostatek cti a sdělil třeba že :

"24. dubna 1945 přišel konečně i pro naše město den, kdy z něj byli vyhnány německá vojska, která jej více než 6 let okupovala. Osvobodila jej vojska II. ukrajinského frontu sovětské Rudé armády pod velením maršála Rodiona Malinovského, do nichž byly začleněny jednotky 1.rumunské armády generála Vasile Atanasiu. Jejích 17 vojáků pak za svobodu našeho města položilo své životy. Jsou pochováni ve společných hrobech na Zarazickém a Veselském hřbitově, kde spočívají v neoznačeném hrobě také ostatky padlých německých vojáků. 

Děkujeme jim za jejich hrdinný boj a vzdáváme čest jejich památce!" ? To bychom asi chtěli příliš.

A třeba, v zájmu vysvětlení historie dodal, že Rumunsko až do léta  roku 1944 bojovalo po boku nacistického Německa a teprve poté se přidalo na stranu Spojenců, a bojovalo po zbytek války spolu s Rudou armádou.

Je zcela jedno, kdo to tam do mikrofonu prohlásil, ale Rumunská armáda Veselí  neosvobodila. Osvobodily jej Rumunské jednotky, jako součást Sovětské Rudé armády. Osvobodili jej rumunští kluci a chlapi, kteří ještě nedávno bojovali po boku nacistického Německa.

Důstojná oslava to tedy rozhodně nebyla, kvůli špatnému scénáři i režii, s tím se radnice rozhodně moc nevytáhla. Navíc se konala na místě, jehož genius loci byl naprosto zbytečným a necitlivým zásahem navždy zničen.

Opravdu nešlo, těm šikovným a zpěvným Ukrajinským děvčatům a nakonec i té konzulce přenechat důstojný a smysluplný prostor na konci vzpomínky, ze které se díky nepodařené prezentaci stala akce, jejíž hlavní myšlenka se po pár minutách vytratila?


Veselí nad Moravou, 26.dubna 2022

Autor článku : Vilém Reichsfeld